تاریخ انتشار: 1402/04/02 21:57
کد خبر: 3912

عطایی پس از شکست مقابل آمریکا: جزو تیم‌های درجه یک دنیا نیستیم

سرمربی والیبال ایران به شکست تیم ملی مقابل آمریکا واکنش نشان داد و می‌گوید که توقعات از تیم ملی غیرمتعارف است.
عطایی پس از شکست مقابل آمریکا: جزو تیم‌های درجه یک دنیا نیستیم

 تیم ملی والیبال ایران در بازی سوم خود از هفته دوم رقابت‌های لیگ ملت‌های والیبال از ساعت ۱۸ امروز (جمعه) مقابل تیم ملی والیبال آمریکا قرار گرفت و با نتیجه ۳ بر صفر شکست خورد.

 بهروز عطایی سرمربی والیبال ایران بعد از پنجمین شکست ملی پوشان مقابل آمریکا در لیگ ملت‌های والیبال گفت: دو تیم بازی بسیار خوب و نزدیکی را به نمایش گذاشتند. در کار تدافعی و تهاجمی و حتی سرویس دو تیم خیلی نزدیک به هم بودند. در جریان بازی آمریکا خیلی خوب از سرویس هایش استفاده کرد و ایران نیز در دریافت بسیار پر اشتباه بود. هرگاه که ایران به بازی برمی‌گشت و یا پیش می‌افتاد آن‌ها با سرویس‌های کارآمد خود شرایط دشواری را رقم می‌زدند.

وی ادامه داد: در شرایطی که یک بازی با نتایج 25 بر 23 یا 25 بر 22 تمام می‌شود، قطعا اگر شما چند امتیاز سرویس به حریف بدهید، برنده نخواهید بود. در بخش دریافت آمریکا بهتر بود اما تیم ایران عملکرد خوبی نداشت. اگر یک سری اشتباهات کوچک در ست سوم اتفاق نمی‌افتاد شرایط بهتری را تجربه می‌کردیم. همه روش‌ها را امتحان کردیم و بازیکنان به تعدد تعویض شدند اما ضعفی که داشتیم سر جای خودش ماند و نتوانستیم سرویس‌های آمریکا را کنترل کنیم و این تنها عامل پیروزی آمریکا برابر ایران بود.

عطایی درباره عدم توانایی تیم ملی در حفظ فاصله در ست‌هایی که چند امتیاز مقابل آمریکا و ایتالیا پیش بود، تصریح کرد: در تمام بازی‌هایی که ایران جلو بود و بعد حریف به مسابقه برگشت، با سرویس این اتفاق افتاد. یعنی زمانی که حریف متوجه شد ایران در بخش دریافت عالی نیست. هیچ تیمی نتوانست فقط با دفاع یا کار تهاجمی ایران را شکست دهد. اگر تیم خطاهای دریافت را نداشته باشد قطعاً جریان بازی متفاوت خواهد بود. در دیدار مقابل ایتالیا، آمریکا و حتی اسلوونی در هفته اول همین اتفاق رخ داد. این بخش از کار باید ترمیم شود اما ظرفیت کنونی همین است.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در رابطه با مشکلات مربوط به عدم صدور ویزای اعضای تیم برای سفر به آمریکا اضافه کرد: فکر می کنم که ورزش از سیاست جداست و اختلاف نظری که بین دولت ها وجود دارد نباید در ورزش ورود کند. جوانمردانه این بود که این اتفاق نمی‌افتاد و برای تمام اعضای تیم ویزا صادر می‌شد. وقتی دیشب این موضوع را اعلام کردند اثر نامطلوب روی برخی از بازیکنان ایران گذاشت.

عطایی در ادامه تاکید کرد: هیچ شخصی از ایران و تیم ملی بزرگ‌تر نیست و همه وظیفه داریم که تمام سعی و کوشش خود را برای تیم ملی انجام دهیم. وظیفه من این است که به بازیکنان یاد دهم که تمام توان خود را در تمرینات و جریان بازی به کار بگیرند. از بازیکنانم راضی هستم و آن‌ها تمام تلاش خود را انجام می‌دهند. شاید کمتر تیمی در دنیا این میزان فشار را تجربه کند. ایران جزو 10 تیم برتر دنیا است و باید این واقعیت را بدانیم که در بین چهار یا پنج تیم خوب جهان قرار نداریم.

وی در ادامه گفت: من تیم دوازدهم دنیا را تحویل گرفتم و فکر می‌کنم که این توقع غیر متعارف کار تیم را سخت می‌کند. یک جاهایی تیم بد بازی می‌کند و باید عذرخواهی کنیم اما واقعا جزو تیم‌های درجه یک دنیا نیستیم. ایران در درجه تیم‌هایی مثل صربستان و اسلوونی است. البته برخی تیم‌ها پیشرفت چشمگیری داشته اند. ژاپن سرمایه‌گذاری فوق العاده ای انجام داد. آن‌ها بین سال 2011 تا 2018 دائم مقابل ایران شکست می‌خوردند اما بعد از آن تا المپیک از چهار بازی که مقابل این تیم انجام دادیم سه بار آن را شکست خوردیم. ایران بازیکنان خوبی را از دست داده و هر طور که بود تغییراتی اتفاق افتاده است و به همین خاطر باید حوصله کنیم و صبر به خرج دهیم. من قبول دارم اشتباهات بچه‌گانه و کوچکی هم اتفاق می افتد که کار را سخت می‌کند.

عطایی افزود: به نظر می رسد که تیم برای بردن آن انرژی لازم را ندارد و یا اینکه می‌ترسد بازی را به پایان ببرد. این ترس و نگرانی از انتهای بازی که قرار است چه اتفاقی رخ دهد، تیم را تحت فشار قرار می‌دهد. نیاز به یک پیروزی داریم تا از این روند خارج شویم. ایران بازی‌های زیادی تا انتخابی المپیک و سال آینده پیش‌رو دارد. پنج بازی دیگر از لیگ ملت‌ها باقی مانده و قهرمانی آسیا را هم پیش رو داریم که می‌تواند رنکینگ را تغییر دهد. در انتخابی المپیک نیز در گروه سختی قرار داریم و نهایتاً لیگ ملت‌های سال آینده نیز پیش روی ماست. امیدوارم روز به روز بهتر شویم و با اضافه شدن برخی بازیکنان کارآمد که اکنون در کنار تیم حضور ندارند، بتوانیم عملکرد بهتری داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی والیبال ایران در پایان تاکید کرد: این بازیکنان سرمایه های فعلی والیبال ایران هستند و شاید برخی دیگر نیز هستند که می‌توان از آنها کمک گرفت. این بازیکنان در کنار یکدیگر تمرین کرده اند و از هماهنگی لازم برخوردار هستند. امیدوارم در این چند روزی که تا سفر به آمریکا باقی مانده مشکلات حل شود و ایران بتواند با تمام قوا در آنجا حاضر شود.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/2lzb74

اخبار مرتبطآخرین اخبار


عطایی: از شکست مقابل ایتالیا درس خوبی گرفتیم