تاریخ انتشار: 1399/09/09 17:34
در گفت و گو با مسئولان بررسی شد؛
کد خبر: 49812

آخرین جزییات از ساخت‌مسکن فرهنگیان

مدیرکل رفاه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفت: ساخت ۴۴ هزار و ۷۷۵ واحد در ۱۸ استان و ۶۵ شهر برای فرهنگیان با هماهنگی وزارت راه و شهرسازی پیش بینی شده و تعداد کثیری از فرهنگیان با واریز آورده اولیه به پروژه های خود معرفی شده اند.
آخرین جزییات از ساخت‌مسکن فرهنگیان

مطالبه تامین مسکن فرهنگیان بارها در سال‌های متمادی مطرح و مورد رسیدگی قرار گرفته است. آخرین بررسی ها نتیجه بخش بود؛ تفاهم نامه ای در آذر ماه سال ۹۸ بین وزارت آموزش و پرورش با وزارت راه و شهرسازی منعقد شد تا گامی باشد در جهت فراهم‌کردن شرایط برای خانه‌دار شدن فرهنگیان.

این تفاهم نامه در هفت ماده تهیه و تنظیم شد. موضوع این تفاهم‌نامه تامین ۱۷۰ هزار واحد مسکونی در شهرها و مناطق روستایی کشور برای فرهنگیان فاقد مسکن بر اساس اعلام نیاز ۳۲ استان کشور بود.

یکی از شروط این تفاهم نامه برای خانه دار شدن فرهنگیان این است که متقاضیان باید فاقد زمین و واحد مسکونی باشند، تاکنون از امکانات دولتی مانند زمین، واحد مسکونی، تسهیلات یارانه‌ای خرید یا احداث مسکن استفاده نکرده باشند و فرم "ج" آنان در استعلام، سبز باشد نه قرمز.

افراد متقاضی باید متاهل، سرپرست خانوار یا زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن یا حداقل دارای پنج سال سابقه سکونت متوالی در شهر مورد تقاضا باشند و تاکید بر رعایت اولویت گروه‌های هدف، بانوان سرپرست خانوار و کارکنان رسمی، پیمانی و قراردادی با بیش از ۲۰ سال سابقه، زوجین فرهنگی و بازنشستگان است.

بعد از این چهار گروه، افراد جدیدالاستخدام مشمول می شوند.

همچنین به متقاضیان تسهیلاتی تعلق می گیرد که البته شرایط ساخت، احداث و واگذاری این موضوع برعهده وزارت راه و شهرسازی است که در هر شهر و استان میزان تنوع وام متفاوت است و بانک عامل مسکن آن را عهده‌دار خواهد شد. موضوعاتی مانند متراژ واحد و وام گام‌های بعدی است که وزارت راه با بانک عامل مسکن آنها را مشخص می‌کند.

بر این اساس، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش گفته بود که معیشت معلمان در دستورکار دولت است و بر اساس برآورد صورت گرفته ۱۷۰ هزار معلم فاقد مسکن هستند که باید برای خانه‌دار شدن آنها تلاش کرد.

همچنین در اردیبهشت ماه سال ۹۹ اعلام کرد که در حال حاضر از ۷۵ هزار واحد مسکونی که باید برای فرهنگیان تأمین شود، زمین برای ساخت ۱۴ هزار و ۵۰۰ واحد تأمین و عملیات ساخت آنها شروع‌ شده است و می‌توانیم در یک سال و نیم آینده این خانه‌ها را تحویل دهیم.

وی گفته است که تاکنون بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار مترمربع زمین در استان‌های مختلف شناسایی و به وزارت راه و شهرسازی معرفی شده است. برخی از این زمین‌ها نیاز به تغییر کاربری دارند که با پیگیری‌های انجام‌شده، تغییر کاربری آن‌ها صورت خواهد گرفت. به این صورت هزینه زمین، چه زمین‌هایی که از طریق آموزش‌وپرورش به فرهنگیان اختصاص‌یافته و چه زمین‌هایی که در وزارت راه و شهرسازی برای این منظور در نظر گرفته‌ شده است، رایگان محسوب شده و از این طریق امیدواریم که مسکن ارزان‌تری در اختیار همکاران فرهنگی قرار گیرد.

تامین مسکن یکی از جنبه های معیشت فرهنگیان است

علی الهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش پیشتر درباره تامین مسکن فرهنگیان اظهار داشت: موضوع تامین مسکن یکی از جنبه‌های معیشت فرهنگیان است؛ چرا که باید به این نکته توجه داشت که مسکن یکی از اصلی‌ترین موارد هزینه‌ای در سبد یک خانوار است.

وی افزود: زندگی در منزل اجاره‌ای سبب می‌شود که مبلغ بسیاری از درآمد ماهانه یک شخص صرف هزینه کرایه خانه شود؛ از این رو آموزش و پرورش با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی برآوردی انجام داده که مشکل مسکن حدود ۱۷۰ هزار نفر از فرهنگیان شاغل و بازنشسته تا سال ۱۴۰۱ رفع شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ظرفیت های وزارت راه و شهرسازی برای ساخت ۱۷۰ هزار واحد مسکونی در چند حوزه خلاصه می شود، گفت: این وزارتخانه قرار است در مکان‌هایی که شهرک‌سازی می‌شود، بلوک یا منطقه ای را به فرهنگیان اختصاص دهد.

الهیار ترکمن ادامه داد: همچنین قرار است وزارت راه و شهرسازی قسمتی از اقدام ملی مسکن را به فرهنگیان اختصاص دهد. شهرسازی و بازسازی در بافت فرسوده اقدام دیگری است که برای ساخت مسکن فرهنگیان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی بخشی از بافت های فرسوده را در تملک خود قرار داده است و برای واگذاری به افراد فاقد مسکن مجتمع سازی می کند.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: ظرفیت دیگر برای ساخت مسکن فرهنگیان بهره‌مندی از زمین‌های آموزش و پرورش است که کاربری مسکونی دارد. آموزش و پرورش می‌تواند این زمین‌ها را از طریق ظرفیت‌های تعاونی خود در اختیار فرهنگیان قرار دهد.

الهیار ترکمن یادآور شد: در حال حاضر اولین ظرفیتی که برای تامین مسکن فرهنگیان در هفته معلم سال جاری به کار گرفته شد، ظرفیت ساخت منزل در شهرک‌های جدید است که در ۱۱ استان به فرهنگیان معرفی شده است تا واگذاری صورت گیرد.

وی افزود: همچنین زمین‌های مربوط به آموزش و پرورش هم برای تامین مسکن فرهنگیان بکار گرفته شده است. آموزش و پرورش در چندین استان کشور حدود سه میلیون مترمربع زمین با کاربری مسکونی دارد که به واسطه سازوکارهای قانونی بند دال تبصره ۹ بودجه، آنها را در اختیار شرکت‌های سازنده به منظور تامین مسکن فرهنگیان قرار می‌دهد.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش سومین راهکار بکارگرفته شده برای تامین مسکن فرهنگیان را بازآفرینی شهری و منابع بافت فرسوده دانست و گفت: عملیات ساخت و واگذاری حدود ۶۰ هزار واحد مسکونی به واسطه بازآفرینی بافت فرسوده تا پایان سال جاری به فرهنگیان اجرایی می‌شود.

تعلق ۱۵ هزار واحد مسکونی به فرهنگیان استان تهران

الهیار ترکمن همچنین درباره ظرفیت‌ استان تهران در تامین مسکن فرهنگیان اظهار داشت: قرار است که از شهرهای پرند، پردیس و هشتگرد برای تامین مسکن فرهنگیان استان تهران استفاده شود.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی پیشنهادی نیز داده است که می‌تواند در شهر جدید ایوان‌کی ظرفیت های بالاتری را در اختیار فرهنگیان قرار دهد. آموزش و پرورش این را به مناطق مختلف شهر و استان تهران اعلام کرده که فرهنگیان در صورت تمایل نیز از این ظرفیت استفاده کنند.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: همچنین قرار است که برای تامین مسکن فرهنگیان از مکان‌های مختلف تهران که امکان ساخت منزل وجود دارد، استفاده کرد.

الهیار ترکمن با بیان اینکه زمین در ساخت مسکن اصلی و مهم ترین آورده است، گفت: در وهله اول باید زمینی وجود داشته باشد که عملیات احداث روی آن انجام شود. اگر این محدودیت رفع شود، ظرفیت مناسبی برای استان تهران ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از میان ۱۷۰ هزار واحد مسکونی تامین مسکن فرهنگیان، ظرفیت استان تهران ۱۵ هزار واحد است که در فازهای بعدی هم این مقدار قابل افزایش است اما تاکنون متقاضیان استان تهران مشخص شده اند.

اعطای وام کم بهره به فرهنگیان

گودرز کریمی فر امروز  درباره فرآیند تامین مسکن فرهنگیان اظهار داشت:  پس از انعقاد تفاهم نامه با وزارت راه و شهرسازی به  نتایج خوبی برای تامین مسکن فرهنگیان رسیدیم.

وی افزود:وزارت آموزش و پرورش برای حمایت از همکاران فرهنگی وام کم بهره ۴۰ میلیونی برای پرداخت آورده اولیه این مسکن ها پرداخت کرده است.

مدیرکل رفاه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که شرکت سازنده واحدهای فرهنگیان ستاد فرماندهی امام است که با توجه به اینکه تجربه خوبی در امر ساخت و ساز دارد امید است در یک فرآیند کوتاه مدت بتواند این تعداد مسکن را به فرهنگیان تحویل دهد.

کریمی فر تاکید کرد: همچنین در حال حاضر در حال رایزنی برای ساخت مسکن فرهنگیان در سایر استان های کشور نیز هستیم.

کرونا در روند تحویل مسکن تاخیر ایجاد نمی کند

مدیرکل رفاه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش همچنین درباره روند امور در دوران شیوع ویروس کرونا اظهار داشت: شیوع این ویروس در روند امور تاثیرچندانی ندارد، هرچند که برخی محدودیت ها برای انجام فعالیت های  اداری ایجاد شده اما سامانه هایی برای تدوام اقدامات راه اندازی کرده ایم.

کریمی فر خاطرنشان کرد: فرهنگیان حتی برای واریز آورده اولیه نیز می توانند حضور نداشته باشند و این مبلغ را از طریق سامانه واریز کنند.

مدیرکل رفاه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش پیشتر نیز عنوان کرده بود: همچنین برای تامین مابقی پول فرهنگیان قرار است که ۱۲۰ میلیون تومان وام از طریق بانک عامل مسکن تسهیلات به این افراد اعطا شود.

وی با بیان اینکه تلاش می‌شود تا پایان سال این واحدها به فرهنگیان تحویل داده شود، گفت: در حال حاضر عملیات ساخت آغاز شده و ساخت این منازل مسکونی ۱۸ ماهه است اما تلاش می شود تا فروردین و اردیبهشت سال ۱۴۰۰ به فرهنگیان تحویل داده شود.

کریمی‌فر خاطرنشان کرد: منازلی که در شهرهای مختلف برای فرهنگیان ساخته می شوند، با متراژ ۱۲۰ متر، ۲ و ۳ خوابه با پارکینگ و انباری هستند.

 

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/2lyd96

اخبار مرتبطآخرین اخبارفوتبال جهان در چنگال کرونا/ لغو بازی‌ها مسکن موقت AFC برای ویروس خطرناک