تاریخ انتشار: 1401/12/04 01:41
کد خبر: 10288

چهارده مشکل خطرناک آلت تناسلی پسران که نباید نادیده گرفته شوند

با توجه به اینکه در بسیاری از موارد آلت تناسلی پسربچه‌ها به خاطر عدم آگاهی و ندانستن والدین و مراجعه به متخصصان، بعضی از مشکلات خطرناک و گاهاً غیرقابل برگشت به وجود می‌آیند، در این مطلب 14 مشکل خطرناک آلت تناسلی پسربچه‌ها را معرفی و شرح داده شده است.
چهارده مشکل خطرناک آلت تناسلی پسران که نباید نادیده گرفته شوند

بسیاری از مادرها در هنگام مراقبت از آلت تناسلی پسر خود بدون آگاهی هستند، بنابراین مهم است که بدانید ، باید دنبال چه چیزی بگردید ، چگونه از وقوع مشکلات جلوگیری کنید و چه زمان کمک بخواهید .

بیماری آلت

مهم ترین مشکلات آلت تناسلی پسران کوچک

1. جراحت:

اکثر پسر های کوچک مثل بمبی از انرژی هستند که به طور مداوم در اطراف حرکت می کنند ، اسکوتر سواری و دوچرخه سواری می کنند ، از درختان و هر چیز دیگری که دارای هیجان یا خطر احتمالی هستند ، می پرند .در حالی که طبیعی است ، به این معنی است که آن ها اغلب مستعد تصادفات هستند که شامل جراحات قسمت پایین بدن می شود.

هنگامی که به آلت تناسلی آسیب وارد می شود ، اغلب ممکن است فقط کبود شود و کمی دردناک باشد ، اما اگر به هر شکلی فشرده شد ، بریده شد یا پاره شد ، بلافاصله باید اقدامات پزشکی انجام شود.( همین امر برای بیضه ها و پوست بیضه ها نیز ضروری است .)

علت خارش دستگاه تناسلی کودکان پسر

2. قرمزی آلت تناسلی:

اگر سر آلت تناسلی پسرتان کاملا قرمز به نظر رسید ، نگران نباشید . این معمولا نتیجه تحریک مانند ماندن در پوشک برای مدت طولانی، اصطکاک با مایوی شنا ، یا باقی ماندن صابون در پوست ختنه گاه است . برای جلوگیری از این امر ، همیشه به خوبی آلت تناسلی پسر خود را بشویید، ( یا به او نشان دهید که چطور این کار را انجام دهد ، یک بار کافی است).

پوشک را به طور منظم عوض کنید یا آن ها را تشویق کنید لباس زیری زیر شورت و شلوار بپوشند و لباس شنای خود را عوض کنند . ( اگر توالت رفتن را آموزش دیده اند ).

یکی دیگر از دلایل قرمز شدن آلت تناسلی ، بالنیت است ، که عفونتی است که ممکن است باعث درد در ادرار کردن نیز بشود . کرم های موضعی و حمام گرم می توانند در این مورد کمک کنند ، اما اگر به این موضوع مشکوک هستید بهتر است که اول با پزشک خود صحبت کنید.

قرمز شدن آلت

شناسایی مشکل آلت تناسلی پسربچه ها

3. سوزش یا بثورات :

پسر شما ممکن است بر روی آلت تناسلی اش بثوراتی داشته باشد و از آن شکایت داشته باشد که می خارد یا سعی کند آن را بیش از حد معمول بخاراند ، اگر چنین است بهتر است بررسی شود.

این می تواند هر چیزی باشد مثل کک یا یک عرق سوزی ساده و یا تحریک ناشی از لوسیون بدن ، مواد شوینده یا گیاهان در فضای باز که ممکن است خود به خود از بین برود و یا اینکه شما نیاز داشته باشید از محصولات موضعی استفاده کنید.

پسران کوچک دست های تمیزی ندارند و هنگامی که توالت رفتن را آموزش می بینند ، دست ها را زیاد برای تماس با آلت تناسلی به کار می گیرند بنابراین سعی کنید و آن ها را تشویق کنید که دست هایشان را به طور منظم بشورند و اگر خارش و بثورات از بین نرفت به پزشک نشان دهید.

سوزش ادرار

4. عفونت ادراری :

عفونت های ادراری برای پسرانی که ختنه نشده اند در سالهای اول زندگی معمولی هستند ؛این به این علت است که باکتری ها می توانند توسط پوست ختنه گاه به دام افتاده و به دستگاه ادراری نفوذ کنند . نشانه هایی که ممکن است پسر شما عفونت داشته باشد، عبارتند از ، تب بالا ، تحریک پذیری ، تغذیه ضعیف ، بوی شدید ادرار.

اگر شما مشکوک به عفونت ادراری هستید باید بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید ، اگر درمان نشود ( به خصوص در نوزادان تازه متولد شده ) می تواند باعث آسیب کلیه شود .خبر خوب این است که می توان عفونت ادراری را به طور کامل با آنتی بوتیک ها درمان کرد و آنها بسیار سریع عمل می کنند.

عفونت پسران

تشخیص مشکل آلت تناسلی در پسربچه ها

5. پوست ختنه گاه دردناک :

پوست ختنه گاه یک لایه از پوست است که سر آلت تناسلی را تشکیل می دهد و از زمان تولد متصل است .مگر این که ختنه شود ، پوست ختنه گاه جدا می شود و سپس می تواند به عقب و جلو برود . ختنه کردن معمولا در سن دو سالگی اتفاق می افتد ، گرچه ممکن است طول بکشد و برای بعضی از پسران می تواند منجر به مقداری درد شود تا زمانی که کاملا جدا شود .

زمان معمولا این مسئله را برطرف می کند ، با این حال اگر به طور زیاد دردناک یا ناراحت کننده باشد ممکن است پزشک شما به پسرتان ژیمناستیک آلت تناسلی را توصیه کند ( بله این یک چیز واقعی است !) دقیقا همان چیزی که شما به آن فکر می کنید _ هل دادن پوست ختنه گاه به سمت پایین و بالا آمدن آن برای چندین بار در روز تا پوست ختنه گاه از حالت خشکی بیرون آید . ( و معمولا ما به آن ها میگوییم که دستان خود را دور از خود نگه دارند .)

درد در آلت

6. چسبیدن پوست ختنه گاه :

چنانچه در این بخش توضیح خواهیم داد گاهی اوقات وقتی که پوست ختنه گاه از بین می رود ، گیر می کند و نمی تواند به عقب بر گردد. این اتفاق معمولا فوق العاده دردناک است و نیازمند مراقبت فوری پزشکی است.

بنابراین اگر شما این موضوع را مشاهده کردید یا پسرتان به شما نشان داد ، این موضوع را نادیده نگیرید . هم چنین به یاد داشته باشید که تمام پسران کوچک در مورد مشکلات آلت تناسلی خود رک و راست نخواهند بود ، بنابراین ممکن است لازم باشد که علائم درد و ناراحتی را دنبال کنید و اگر نگران هستید ، از آن ها سوالاتی بپرسید.

تو رفتن ختنه

مشکلات عمومی آلت تناسلی پسربچه ها

7. چسبندگی آلت تناسلی :

در حالی که بسیاری از مشکلات آلت تناسلی در نتیجه ختنه نکردن کودکان است ، چند موضوعی وجود دارد که می تواند باعث بروز بریدگی پوست ختنه شود و یکی از این ها چسبندگی آلت تناسلی است.

از آن جا که بافت بدن از بین رفته ، گاهی اوقات لبه ها می توانند به سر آلت تناسلی مانند لایه نازکی غشاء بچسبند و به نظر می رسد که ختنه نشده است .در اغلب موارد ، چسبندگی به طور کامل بدون درد است و با گذشت زمان حل می شود، بنابراین اغلب هیچ درمانی لازم نیست .

چسبندگی آلت

8. بیضه نزول نکرده

برخی از کودکان پسر هنگام تولد دارای بیضه نزول نکرده هستند که این مشکل تنها توسط پزشک قابل تشخیص است . گاهی بیضه نزول نکرده یک طرفه و گاهی دو طرفه می باشد که اگر به موقع درمان صورت نگیرد عواقبی مانند مشکلات روحی و ناباروری دارد . حداکثر سنی که باید منتظر باشیم تا بیضه ها درون کیسه بیضه قرار بگیرند 1 سالگی است بعد از این زمان این مشکل نیاز به درمان دارد.

درمان بیضه نزول نکرده جراحی می باشد ، بعد از 12 ماهگی بیضه ها از طریق جراحی پایین آورده می شوند. پسرانی که بیضه نزول نکرده دارند ، مستعد سرطان بیضه هستند و باید تحت نظر باشند.

مشکل بیضه

آلت تناسلی پسربچه ها چه مشکلی دارد؟

9.آب آوردن کیسه بیضه یا هیدروسل

کیسه بیضه متورم یکی دیگر از مشکلات ناحیه تناسلی در پسران است که باید مادران در مورد آن آگاهی کافی داشته باشند. در تعدادی از نوزادان پسر کیسه بیضه دارای مایع یا همان هیدروسل است که در دو نوع ارتباطی و غیر ارتباطی وجود دارد.

اکثر موارد نوع هیدروسل ارتباطی است، در هیدروسل ارتباطی با لمس کیسه بیضه به آهستگی مایع داخل آن وارد شکم می شود ولی بعدا دوباره مایع باز می گردد. جراحی هیدروسل ارتباطی را باید به بعد از 2 سالگی موکول کرد زیرا معمولا تا این سن راه ارتباطی شکم و بیضه بسته می شود و این مشکل بهبود پیدا می کند.

بیماری بیضه

10. تنگی مجرای ادرار

هنگامی که نوزاد پسر را در دوران شیرخوارگی ختنه می کنند به دلیل برداشتن پوست محافظ کلاهک آلت تناسلی آنان ،اسید ادرار مجرای ادرار را می سوزاند و این مجاری تنگ می شود که به آن مجرای ادرار سوزنی می گویند.

مجاری ادرار تنگ سبب افزایش فشار داخل مثانه و فشار به کلیه می شود بنابر این باید برای این مشکل درمان صورت پذیرد . برای درمان یک عمل سرپائی برای باز کردن مجرای ادرار تنگ شده لازم است.

تنگی مجرای ادرار

مشکلات احتمالی در آلت تناسلی پسربچه ها

11.هیپوسپادیاس

باز شدن سوراخ مجرای ادرار پائین تر از محل طبیعی در سطح تحتانی آلت تناسلی را هیپوسپادیاس می گویند . برای ترمیم هیپوسپادیاس از پوست ناحیه ختنه گاه استفاده می کنند بنابراین تا زمان اصلاح هیپوسپادیاس نباید کودک را ختنه کرد.

12.چرخش آلت تناسلی

چرخش آلت تناسلی موجب می شود پسران کج ادرار کنند . اگر این مشکل را مشاهده نمودید به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

13. عفونت ادراری

اگر پسر شما مبتلا به عفونت ادراری ثابت شده بود بهتر است او را از نظر وجود برگشت ادرار یا ریفلاکس نزد پزشک متخصص ببرید.

14.دستگاه تناسلی مبهم

برخی کودکان با دستگاه تناسلی مبهم به دنیا می آیند یعنی اینکه از روی ناحیه تناسلیشان نمی توان تشخیص داد کودک پسر است یا دختر . پسر بودن یا دختر بودن این کودکان نیاز به بررسی تخصصی دارد.

اندام تناسلی عجیب

چه زمان کمک بخواهید:

اگر شما در مورد آلت تناسلی پسر خود دچار مشکل شده اید ، بهتر است بلافاصله با دکترتان یا یک متخصص سلامت صحبت کنید .

نشانه های کلیدی که نشان می دهد مشکل آلت تناسلی پسربچه شما به مراقبت نیاز دارد عبارتند از :

  • آلت تناسلی متورم و یا خیلی قرمز است .

  • خون ریزی یا ترشحات از آلت تناسلی وجود دارد .

  • پسر شما گریه می کند یا هنگام ادرار کردن ناراحت می شود .( به ویژه اگر تب نیز داشته باشد .)

  • پوست ختنه گاه گیر کرده و نمی تواند کنده شود .


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/4pglo4

اخبار مرتبطآخرین اخبار


13 راز دستگاه تناسلی زنان که حتما باید بدانند!
رابطه جنسی|مشکلات جنسی|دانستنی‌های جنسی

دلایل خروج بی اختیار مایع منی در مردان / این مشکل را جدی بگیرید!
رابطه جنسی| مشکلات جنسی| دانستنی‌های جنسی