تاریخ انتشار: 1402/03/23 11:07
کد خبر: 4501

قهرمان سنگین‌وزن جهان چگونه دوباره شانس ملی‌پوش شدن پیدا می‌کند؟

امین میرزازاده حضورش در مسابقات جهانی بلگراد را قطعی کرده و سوال اینجاست آیا فرصت و شانس دوباره‌ای برای علی‌اکبر یوسفی به عنوان قهرمان جام تختی وجود دارد که امسال بتواند در بازی‌های آسیایی نماینده ایران باشد؟
قهرمان سنگین‌وزن جهان چگونه دوباره شانس ملی‌پوش شدن پیدا می‌کند؟

از سال المپیک 2020، رقابت امین میرزازاده و علی‌اکبر یوسفی به عنوان دو جوان مدعی در سنگین‌وزن کشتی فرنگی مطرح شد. میرزازاده باتوجه به برتری مقابل یوسفی، جواز شرکت در المپیک توکیو را به دست آورد و در این رقابت‌ها با قبول دو شکست مقابل میخائین لوپز کوبایی و رضا کایالپ از ترکیه، با عنوان پنجمی به کار خود خاتمه داد.​

با نظر محمد بنا، قرار بود میرزازاده دو ماه بعد از المپیک ژاپن، در مسابقات جهانی 2021 اسلو نیز ملی‌پوش سنگین وزن ایران باشد اما مثبت شدن تست کووید این کشتی‌گیر و خروجش از اردو، با توجه به فاصله اندکی که بین دو رویداد المپیک و جهانی وجود داشت، منجر به جابه‌جایی دو کشتی‌گیر در لیست اعزامی به مسابقات جهانی بزرگسالان و زیر 23 سال جهان شود.

به این ترتیب علی‌اکبر یوسفی نماینده سنگین‌وزن کشتی فرنگی ایران در اسلو شد و درحالیکه نه لوپز و نه کایالپ در این رقابت‌ها حضور نداشتند، به مدال طلای جهان رسید و یک ماه پس از آن هم امین میرزازاده به مسابقات جهانی امیدها رفت و آنجا قهرمان جهان شد.

پیش از مسابقات جهانی 2022 بلگراد، در تنها وزنی که دو بار مسابقه انتخابی رودررو بین دو کشتی‌گیر برگزار شد، 130 کیلوگرم بود که هر دو مسابقه را امین میرزازاده برد و درنهایت ملی‌پوش ایران در صربستان شد.

او در بلگراد همه حریفانش را برد و فقط در فینال 1-1 مغلوب کایالپ شد و به مدال نقره جهان رسید.

امین میرزازاده که در سال‌های اخیر روند رو به رشد و نمایشی کم‌اشتباه داشته، باتوجه به عملکرد ضعیف علی‌اکبر یوسفی و امیر قاسمی‌منجزی در تورنمنت زاگرب، که قرار بود نفر برتر آن به مسابقات قهرمانی آسیا برود، نماینده سنگین وزن ایران در قزاقستان شد و طلای آسیا را به دست آورد.

او در مسابقات رنکینگ‌دار بیشکک هم صاحب نشان طلا شد تا برای دومین سال متوالی ملی‌پوش 130 کیلوگرم کشتی فرنگی در مسابقات جهانی باشد.

در ادامه علی‌اکبر یوسفی که در تورنمنت زاگرب اوت شده بود، قهرمان جام تختی شد. امیر قاسمی‌منجزی، کشتی‌گیر کهنه‌کار سنگین وزن که در مسابقات رنکینگ‌دار کرواسی در جایگاه سومی قرار گرفته بود هم طبق چرخه باید راهی قزاقستان می‌شد که کادرفنی تیم ملی تصمیم گرفت در این وزن از میرزازاده استفاده کند.

باتوجه به تصمیمات قبلی، حالا قرار است یوسفی همراه با قاسمی منجزی در تورنمنت رنکینگ‌دار مجارستان کشتی بگیرند. اگر یوسفی بتواند در این رقابت‌ها نتیجه خوبی کسب کند، احتمال اینکه شانس حضور در بازی‌های آسیایی برایش ایجاد شود، زیاد است.

اگر او نتیجه قابل قبولی نگیرد، به احتمال فراوان نماینده سنگین‌وزن کشتی فرنگی ایران در هر دو مسابقه جهانی و بازی‌های آسیایی، خود امین میرزازاده خواهد بود.

به نظر می‌رسد علی‌اکبر یوسفی علاوه بر رقابت برای حضور در بازی‌های آسیایی، نماینده کشتی فرنگی در مسابقات امیدهای جهان نیز باشد.

 

 

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/368gz2

اخبار مرتبطآخرین اخبار


پنالتی برای پیکان و مهار دیدنی میرزازاد + ویدئو