تاریخ انتشار: 1399/09/15 16:18
کد خبر: 49343

خبرخوشِ نوبخت درباره افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان

نوبخت گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان تا انقلاب مهدی ادامه خواهد یافت.
خبرخوشِ نوبخت درباره افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان

نوبخت در نشست بودجه 1400 در خصوص پیش بینی فروش غیرواقعی نفت در بودجه 1400 گفت: فروش نفت در بودجه 1400 غلطان و منعطف است. کف فروش یک‌میلیون‌بشکه و سقف احتمالی نیز 2.3 میلیون بشکه است. سوال این است که باید برای حفظ سهم اوپک آمادگی داشته باشیم یا نه.اگر وضع در همین حد یک‌میلیون بشکه نفت در روز  بود کمبود منابع از فروش داخلی جبران خواهد شد.

نوبخت تاکید کرد، روش تامین کسری بودجه دو‌روش است، فروش اوراق و فروش سهام کارخانجات. این موارد در جلسه اخیر سران قوا نیز از سوی رهبر انقلاب مطرح شد. بنابراین فروش نفت در بودجه یک انعطافی دارد و هرچه از رقم2.3 بشکه در روز کمتر بود از طریق فروش اوراق جبران خواهد شد.

وی گفت: سوال این است که سال آینده احتمال میدهیم به سهمیه مقرر در  اوپک برسیم یا خیر؟ تا کنون این اجازه را نداده اند، اما ایا این پیش بینی کار غلطی است؟

نوبخت با بیان اینکه بودجه سال بعد انبساطی است یا نه گفت: در شرایط رکود اقتصادی هستیم در واقع چون تقاضا کاهش یافته تولید محدود شد. از طرف دیگر حجم‌نقدینگی که تقاضای بالقوه است بالاست.

وی افزود: بانک مرکزی حتی منابع مقابله با کرونا از صندوق توسعه را با احتیاط عمل میکند و تلاش بر محدود کردن نرخ تورم است.

نوبخت گفت: سیاستهای مالی دو ابزار مهم دارد که مخارج دولت و مالیات است که هر دو روی حجم‌پول موثر است. اگر از نظر مالی بخواهیم انقباض داشته باشیم خرج دولت را کاهش میدهیم. در سیاست مالی تلاش ما این است که به صورت انبساطی عمل‌کنیم. تلاش کردیم از طریق افزایش هزینه های پرسنلی قدرت خرید مردم را باوجود تورم زیاد‌کنیم. در گزارش مرکز آمار هم آمد که در حوزه هزینه بخش خصوصی جهت گیری مثبت بوده است. برای اولین بار رشد بدون نفت مثبت شد.

به نظر سازمان برنامه تورم‌ کشور ناشی از مسائل پولی نیست بلکه ناشی از طرف عرضه و قیمت ارز است.چراکه بار سنگین فشار هزینه روی دوش آنهاست.

نوبخت گفت: در هشت ماه اول سال 100درصد پیش بینی مالیاتی محقق شده و قرار نیست بار جدیدی به مردم تحمیل شود. در سال آتی نیز به همین شکل عمل خواهد شد.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/4vz96b

اخبار مرتبطآخرین اخبار


جدول افزایش حقوق بازنشستگان منتشر شد+جزئیات