تاریخ انتشار: 1402/01/27 22:40
کد خبر: 7734

تعداد دانشگاههای برتر ایرانی در رتبه بندیهای جهانی

نظام رتبه‌بندی «کیو. اس.» شش مؤسسه ایرانی را در سیاهه مؤسسه‌های برتر ویرایش ۲۰۲۳ میلادی خود جای داد.
تعداد دانشگاههای برتر ایرانی در رتبه بندیهای جهانی

 به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)، برپایه تازه‌ترین گزارش سامانه «نما»، شمار مؤسسه‌های ایرانی در نظام‌های رتبه‌بندی فراگیر جهانی نسبت به سال گذشته افزایش یافته، هر چند که بخشی از این افزایش از تغییر روش‌شناسی نظام‌های رتبه‌بندی سرچشمه گرفته است. در این گزارش ۱۸ نظام گوناگون رتبه‌بندی فراگیر جهانی بررسی و جایگاه مؤسسه‌های ایرانی در آن‌ها پایش و گزارش شده‌اند.

بر پایۀ این گزارش، «مؤسسۀ آموزش عالی تایمز» در ویرایش ۲۰۲۳ خود که در سال ۲۰۲۲ میلادی منتشر شده، نام ۶۵ مؤسسۀ ایرانی را در سیاهۀ مؤسسه‌های برتر جهان شناسایی کرده است.

نظام رتبه‌بندی «شانگهای» نیز در ویرایش ۲۰۲۲ میلادی ۱۱ مؤسسۀ ایرانی را در میان ۱۰۰۰ مؤسسۀ برتر جهان رتبه‌بندی کرده است. نظام رتبه‌بندی «کیو. اس.» هم ۶ مؤسسة ایرانی را در سیاهة مؤسسه‌های برتر ویرایش ۲۰۲۳ میلادی خود جای داده است. افزون بر این، بر پایۀ گزارش سال ۲۰۲۲ میلادی نظام «رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر پایۀ عملکرد علمی» یا «یورَپ» ۶۴ مؤسسۀ ایرانی در میان ۳۰۰۰ مؤسسۀ برتر جهان هستند.

در ویرایش ۲۰۲۲ میلادی نظام رتبه‌بندی «لایدن» هم نام ۴۴ مؤسسة ایرانی به چشم می‌خورد و ۲۶ مؤسسه نیز در میان برترین‌های «یو ـ مالتی رنک» در سال ۲۰۲۲ میلادی هستند. در سال ۲۰۲۲ میلادی ۱۸ مؤسسه ایرانی در سیاهة پایانی نظام رتبه‌بندی «تایوان»، ۵۲ مؤسسه در نظام رتبه‌بندی «یو. اس. نیوز»، ۴۰ مؤسسه در نظام «رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان»، ۱۵ موسسه در نظام رتبه‌بندی «راوند»، ۴۵ مؤسسه در نظام رتبه‌بندی «گرین‌متریک»، ۵۸ مؤسسه در نظام رتبه‌بندی آسیایی «مؤسسۀ آموزش عالی تایمز»، و ۱۸۵ مؤسسه در نظام رتبه‌بندی «سکیمگو» جایگاهی جهانی به دست آورده‌اند.

«نمای فراگیر مؤسسه‌ها ۲۰۲۲» یکی از گزارش‌های کلیدی و کاربردی سامانة «نما: جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان» است. سامانه «نما» که پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی و بروزرسانی می‌کند، به پایش و گزارش جایگاه علم، فناوری و نوآوری ایران در جهان می‌پردازد. این سامانه در پیوند NEMA.IRANDOC.AC.IR در دسترس همگان است.

 

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/4jnlp2

آخرین اخبار