تاریخ انتشار: 1401/11/29 07:52
کد خبر: 10482

عفونت قارچی واژینال چیست؟نشانه‌های آن را بشناسید

حقایقی درباره عفونت قارچی زنانه که بهتر است بدانید.
عفونت قارچی واژینال چیست؟نشانه‌های آن را بشناسید

عفونت‌های قارچی واژینال که به آنها candidiasis یا کاندیدیاز هم گفته می‌شود، عفونت‌های شایعی در خانم ها هستند. این عفونت‌ها توسط قارچی به نام کاندیدا ایجاد می‌شوند و عوارض آزاردهنده‌ای مانند خارش شدید، ورم و التهاب و سوزش را ایجاد خواهند کرد.
بر اساس آمارهای منتشر شده از هر چهار خانم، سه نفر در طول عمرشان حتی برای یکبار هم که شده عفونت قارچی واژن را تجربه می کنند. البته زمانی که شما به یک نوع عفونت قارچی مبتلا می‌شوید، استعداد بیشتری برای ابتلا به نوع دیگر آن را خواهید داشت.
عفونت‌های قارچی واژینال می‌توانند از طریق رابطه جنسی منتقل شوند، اما در طبقه بندی بیماری‌ها به عنوان یک بیماری منتقله جنسی در نظر گرفته نمی‌شوند. درمان این نوع عفونت‌ها معمولا ساده و امکان پذیر است، اما بر اساس نوع عفونت و شدت آن متفاوت خواهد بود.
کاندیدا در حقیقت نوعی قارچ است که به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد. وضعیت رشد قارچ کاندیدا بر اساس میزان رشد و فعالیت باکتری لاکتوباسیلوس در واژن تعیین می شود. این در حالی است که خود باکتری لاکتوباسیلوس تاثیر قابل توجهی در این بیماری و عوارض آن ندارد. بلکه رشد کاندیدا و فعالیت آن است که علامت‌ها و عوارض آزاردهنده عفونت قارچی واژینال را باعث می شود.
بیشتر این عفونت‌ها از نوعی کاندیدا به نام کاندیدا آلبیکنز ناشی می‌شود. این نوع عفونت‌های قارچی معمولا به راحتی قابل درمان هستند. اگر شما مبتلا به یک عفونت قارچی مقاوم به درمان و یا برگشت پذیر شده‌اید و علامت‌های این بیماری ضمن پیگیری درمان همچنان ادامه دارند، احتمالا به نوع دیگری از عفونت قارچی واژینال مبتلا شده‌اید. تست‌های آزمایشگاهی و نمونه‌گیری از عفونت، به پزشک کمک می کند که با پی‌بردن به نوع عفونت قارچی، بهترین درمان را برای آن در پیش بگیرد.
ناهنجاری‌ها و اختلالاتی که باعث رشد بیش از حد قارچ کاندیدا در محیط واژن می شوند از قرار زیراند:
آنتی بیوتیک‌ها (مصرف آنتی بیوتیک‌ها، با تاثیر بر میزان باکتری لاکتوباسیلوس موجود در فضای واژن، محیط را برای رشد بیشتر قارچ کاندیدا فراهم خواهند کرد)، بارداری، دیابت کنترل نشده، ضعف سیستم ایمنی، دوش واژینال، برنامه غذایی نامناسب و مصرف زیاد مواد غذایی شیرین،  اختلالات هورمونی نزدیک دوران قاعدگی، استرس و بی‌خوابی و اختلالات خواب…در بیشتر موارد افراد می‌دانند چه عواملی باعث ابتلا به این عفونت‌ها در آنها می‌شود، مثلا برخی خانم‌ها اظهار می دارند که مدتی بعد از مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها به عفونت واژن مبتلا می‌شوند.
نشانه‌های عفونت قارچی واژینال :
عفونت های قارچی واژینال علامت‌های متعدد و البته شایعی دارند. معمولا شدت این علائم با گذشت زمان و همچنان درمان نشدن بیماری، شدیدتر و بدتر می شود.
علائم شایع این بیماری از قرار زیر اند: 
خارش، سوزش، احساس درد، افزایش ترشحات واژن که معمولا تیره رنگ و غلیظ می شود، احساس درد و سوزش در زمان مقاربت با همسر و راش‌های پوستی در اطراف مقعد.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/4jkxk2

آخرین اخبار