تاریخ انتشار: 1395/05/11 17:35
کد خبر: 270617

شاید با ایران قهرمان المپیک شدم/ ذهنیت بازیکنان باید عوض شود

سرمربی تیم ملی واترپلوی ایران گفت که با تیم ملی صربستان به عنوان بازیکن هرگز نتوانسته مدال طلای المپیک را ببرد اما امیدوار است با تیم ملی به عنوان مربی به این افتخار دست پیدا کند
شاید با ایران قهرمان المپیک شدم/ ذهنیت بازیکنان باید عوض شود

به گزارش سرویس ورزش های آبی فرتاک ورزشی، الکساندر چیریچ در نشست خبری فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو که عصر امروز دوشنبه با حضور نمایندگان رسانه ها در دفتر امور مشترک فدراسیون ها برگزار شد، اظهار داشت: من تا به حال به عنوان بازیکن تیم ملی صربستان با وجود اینکه به فینال این رقابت ها راه پیدا کردم، طلای مدال المپیک را برنده نشدم اما شاید انشاءالله بتوانم با تیم ملی ایران به عنوان قهرمانی در بازی های المپیک دست پیدا کنم.

سرمربی تیم ملی بزرگسالان با اشاره به کسب عنوان سومی تیم جوانان در مسابقات قهرمانی آسیا که در اندونزی برگزار شد، ادامه داد: در این مسابقات همه تیم ها تقریباً از نظر سطح فنی در جایگاه برابری قرار داشتند. منتها ما برای حضور در این رقابت ها با مشکلاتی روبرو بودیم و سفر ۲۶ ساعته به محل رقابت ها، بازیکنان ما را خسته کرده بود.

وی با اشاره به شکست تیم جوانان مقابل قزاقستان و همچنین کسب تساوی مقابل ژاپن افزود: فکر می کنم در بازی مقابل قزاقستان می توانستیم عملکرد بهتری داشته باشیم اما اولین مسابقه همیشه سخت ترین مسابقه است. ضمن اینکه قوانین مسابقه تغییر کرده بود و باید با این تغییرات کنار می آمدیم. در بازی با ژاپن نتیجه خوبی گرفتیم چون بازیکنان برای کسب نتیجه خوب جنگیدند اما به نظر می رسید همین کسب نتیجه خوب باعث شد که آنها راهی شوند و برای همین در بازی با چین شکست خوردیم.

چیریچ ادامه داد: با این حال ما و ژاپن در این دوره از رقابت ها کمترین گل خورده را داشتیم. با همه اینها، من به عنوان یک مربی نمی توانم رضایت کامل از عملکرد تیم داشته باشم.

تیم واترپلوی بزرگسالان ایران آبان ماه در مسابقات قهرمانی آسیا شرکت خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال، مبنی بر اینکه برای این رقابت ها چه برنامه آماده سازی مدنظر ایشان است؟ گفت: ما قطعا برای این مسابقات برنامه داریم و من برنامه خود را به فدراسیون ارائه کرده ام. علاقه مند هستم که به گرجستان سفر کنیم و بازی هایی با تیم ملی این کشور انجام دهیم. ضمن اینکه سفر به اسپانیا نیز در برنامه ارائه شده از سوی من قرار دارد.

این مربی صربستانی ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد از بازیکنان حاضر در اردوی بزرگسالان، بازیکنان جوان هستند. ما همچنان به کار خود با جوانان ادامه خواهیم داد.

وی در پاسخ به اینکه چه مقامی تیم بزرگسالان ایران کسب خواهد کرد؟ گفت: در ورزش چیزی قابل پیش بینی نیست. من سه دوره در المپیک شرکت کردم و موفق به کسب طلا نشدم. برای نتیجه نهایی شما به خیلی از فاکتورها نیاز دارید اما اگر از من بپرسید که چه کاری را بیشتر باید انجام دهید؟ می گویم باید بیشتر تمرین کنیم. ایرانی ها تمدنی ۶، ۷ هزار ساله دارند اما باید ذهنیت خود را عوض کنند و بیشتر تمرین کنند. من نمی توانم DNA شما را تغییر دهم. برای پیشرفت کردن نیاز به فداکاری و تمرین بسیار است. من نمی توانم فرهنگ شما را عوض کنم اما قادرم با شیب ملایم خودم را به شما نزدیک کنم.

چیریچ ادامه داد: در سال ۱۹۹۰ در کشور ما که یوگسلاوی بود، جنگ درگرفت و پس از آن کشورهای متعددی اعلام استقلال کردند. تیم ملی واترپلوی ما در آن زمان خیلی مقتدر بود اما جنگ چهارساله باعث شد که برنامه موفقیت ما ۲۰ سال به تاخیر بیفتد. الان باید به شما بگویم که ما از صفر پایین تریم اما باید بیشتر کار کنیم و بازیکنان باید مسئولیت پذیرتر باشند.

سرمربی تیم ملی بزرگسالان ادامه داد: نزدیکترین هدف ما کسب قهرمانی آسیا در مقطع بزرگسالان است. باید ببینیم که فدراسیون چه امکاناتی در اختیار ما قرار خواهد داد. ما برای کسب جایگاه خوب نیاز به برگزاری بازیهای تدارکاتی داریم و همانطور که گفتم حضور در گرجستان و اسپانیا می تواند به موفقیت تیم ما کمک کند. ما به بازی با تیم های غیر ایرانی نیاز داریم. با این حال برنامه بلندمدت ما بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا است. سعی می کنیم در این بازه زمانی بازیکنانمان به آمادگی کامل برسند.

چیریچ افزود: شما برای پیشرفت نیاز دارید که در آیینه به خود نگاه کنید و شهامت داشته باشید. این روزها نمی توان شکست را به گردن داوری انداخت، بلکه باید بر دانش خود بیافزایید. من می توانم بگویم که سال آینده می توانیم ژاپن را ببریم اما این دروغی زیبا است. من مربی واقع گرایی هستم. یک مربی به خاطر کسب نقره و برنز به بازیکنان خود تبریک نمی گوید حتی به خاطر قهرمانی اروپا و قهرمانی جهان. فقط طلای المپیک است که مرا راضی می کند. به عنوان بازیکن هیچ وقت به قهرمانی المپیک دست نیافتم اما شاید با ایران قهرمان شدم.

سرمربی تیم ملی واترپلوی بزرگسالان در پایان گفت: همیشه به دنبال جوان گرایی هستیم. زمانی که به اینجا آمدم سعی کردم به گونه ای بازی کنم و تمرین دهم که وقتی از ایران رفتم پشتوانه خوبی از خود در ایران به جای بگذارم.

و حرف آخر اینکه برای موفقیت، شما نباید ۱۳ بازیکن خوب داشته باشید بلکه باید تعداد زیادی بازیکن سطح بالا در اختیار داشته باشید و در نهایت به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

در این نشست خبری وحید رضایی به عنوان مربی تیم واترپلو و سیروس طاهریان به عنوان مدیر فنی تیم ملی واترپلو حضور داشتند.

الکساندر چیریچ در این نشست همچنین اعلام کرد که قرارداد وی با فدراسیون شنای ایران امروز تمام شده است.

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/3qknkj

اخبار مرتبطآخرین اخبارشمشیربازان المپیکی، در آرزوی خلق شگفتی