تاریخ انتشار: 1402/02/23 13:06
کد خبر: 6293

منهای ورزش| چرا نوزاد تازه متولد شده بوی خوبی می‌دهد؟

بدن نوزادان و خصوصا سر آنها بوی حیرت انگیزی دارد که سبب برقراری رابطه عاطفی عمیق بین نوزاد و اطرافیان خصوصا والدین می شود به نظر شما این بو از کجا نشأت می گیرد؟
منهای ورزش| چرا نوزاد تازه متولد شده بوی خوبی می‌دهد؟

منهای ورزش؛ تقریبا غیر ممکن است که بخواهیم بوی نوزاد تازه متولد شده را برای دیگران توضیح دهیم؛ مخصوصاً این که هر نوزادی بوی مخصوص بدن خودش را دارد اما اگر به یک نوزاد تازه متولد شده نزدیک شده باشید و او را در آغوش گرفته و بو کنید، دقیقاً می دانید که در مورد چه چیزی صحبت می کنیم. اصلاً منظور ما در مورد شامپوی سر کودک و یا پوشک های کثیف او نیست. در بسیاری از موارد بعضی از افراد با وجود بو های داخل محیط قادر به بو کردن بدن خود نوزاد هستند اما به نظر شما این بو از کجا نشأت می گیرد؟

نتایج تحقیقات چه می گوید ؟

یک مطالعه در سال 2012 در مورد بوی بدن نوزاد انجام شده است. آن ها به این نتیجه رسیدند که این بو و رایحه را نمی توان با هیچ ادکلن، رژیم غذایی یا عوامل دیگر محیطی ایجاد کرد. آن ها یک تئوری مطرح کردند که این بو به گروه سنی خاصی مرتبط است و شبیه به بوهایی است که باعث می شود افراد جفت خود را پیدا کنند. از آن جایی که همه انسان ها در بدن بوی مخصوص به خودشان را دارند، کودکان هم از این قاعده مستثنا نیستند.

بوی بدن نوزاد باعث می شود که مادر بتواند به راحتی کودکش را شناسایی کند. کودکان نیز از طریق بوی بدن مادر به سرعت او را می شناسند. مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده و نشان می دهد که اکثر مادران می توانند فقط از روی بوی کودک او را بشناسند و همچنین رایحه به آن ها کمک می کند که به یکدیگر احساس نزدیکی بیشتری داشته باشند.

بوی نوزاد

مطالعه ای در سال 2008 روی میمون ها انجام شد و نشان داد که میمون های نر که بوی نوزاد تازه متولد شده خود را استشمام می کنند، سطح تستوسترونشان افت می کند و باعث می شود که نسبت به سختی های نوزاد تحمل بیشتری داشته باشند و تمرکز خود را روی نوزاد و نیاز های خانواده قرار دهند.

سه دلیل اصلی بوی خوش بدن نوزاد

بوی نوزاد تازه متولد شده ترکیبی از مایع جنینی، باکتری، شیر مادر و دیگر عواملی است که چنین بوی خوشایندی را ایجاد می کند. سوالات زیادی در مورد چیستی بوی نوزاد و چرایی آن وجود دارد.

دلیل اول:

یکی از دلایل خوشبویی بدن نوزادان ترشح ماده ای شیمیایی است که از غدد عرق نوزاد ترشح می شود. اما تنها بوی خوش نوزاد نیست که سایرین را شیفته خود می کند. 

نوزاد در هفته اول

دلیل دوم: 

دلیل دیگر بوی خوش نوزادان می تواند متابولیسم دستگاه گوارش او باشد. زیرا این بوی دلپذیر پس از چند هفته از بین می رود و ممکن است دلیل آن تغییر منبع و نوع تغذیه از جفت به شیر مادر باشد. 

دلیل سوم:

می تواند به خاطر چربی سفید رنگی باشد که در زمان تولد سراسر بدن نوزاد را پوشانده است. اگرچه پس از زایمان کودک را استحمام کرده و تمیز می کنند اما این رایحه می تواند تا مدتی روی بدن نوزاد باقی بماند. مهم نیست دلیل این بوی خوش از کجاست. 

 بنا بر تحقیقات انجام شده، مادر می تواند بوی نوزاد خود را تشخیص دهد، و با بو کردن نوزاد باعث تحریک مرکز حواس مادر می شود.  

 


کپی لینک کوتاه خبر: https://fartakvarzeshi.com/d/2xmdl3

اخبار مرتبطآخرین اخبار


مدفوع سبز نوزاد نشانه بیماری است و کدام سبز خطرناک است؟